07:53

7 porad: jak wybrać dobrą prywatną opiekę medyczną?


Tak, wiem, że długi weekend i że pewnie szukacie najlepszego sposobu na wypoczynek. I tak trzymać! Mamy o tej porze roku także sezon kichania i intensywnego pocierania nosa – czyli sezon na alergie. Nas też dopadło i nie jest przyjemnie. To oznacza rychłe wizyty u lekarza, a akurat alergolog należy do tych najbardziej obleganych. Jeśli więc chcecie wiedzieć, jak ominąć kolejki i dostać się do specjalisty prywatnie za mniejsze pieniądze, zapraszam.Jak pisałam w poprzednim artykule (czyli tutaj) gdy zaczynamy intensywniej korzystać z usług publicznej służby zdrowia – a pojawienie się na świecie dziecka jest przeważnie takim momentem – zaczynamy coraz bardziej zgrzytać zębami i zastanawiać się, gdzie idą nasze składki zdrowotne. Przy kolejnej próbie zarejestrowania się do specjalisty zwykle dochodzimy do wniosku, że nie ma wyboru i trzeba iść na wizytę prywatną.

Teraz mała podpowiedź: jeżeli chodzicie do specjalistów w miarę regularnie, warto zastanowić się nad kompleksową ochroną zdrowia w postaci pakietu prywatnej opieki medycznej. Może się bowiem okazać, że w kwocie, którą płacimy za pojedynczą wizytę będziemy mieli dostęp do ponad 20 lekarzy – i to bez limitu i skierowań. Brzmi fajnie, prawda? Zanim jednak skusicie się na jakąś super ofertę podpowiem Wam jak wybrać pakiet najlepszy dla siebie – bo wbrew pozorom nie ma jedynej najlepszej propozycji, a poza pieniędzmi decydująca może być na przykład nasza lokalizacja.

Analizę zacznijmy od najistotniejszego czynnika – czyli pieniędzy. Jeżeli zaczynacie myśleć o wyborze jakiegoś pakietu prywatnej opieki medycznej, to zapewne w niedalekiej przeszłości bywaliście u lekarzy specjalistów co najmniej raz na kilka tygodni. Tutaj kalkulacja jest prosta – jeśli średni koszt na wizyty to około 100 zł w skali półrocza lub roku, to opłacanie ich pojedynczo nie ma żadnego sensu, ponieważ miesięcznie za dostęp (nieograniczony) do 7 specjalistów możesz zapłacić niecałe 50 zł (sprawdź przykładową promocję tutaj).

Jeżeli natomiast obecnie nie chodzicie do lekarzy, bo boicie się wydatków – pakiet także będzie rozwiązaniem dla Was. Na początek zastanówcie się do których specjalistów chcecie się wybrać. Zorientujcie się ile kosztuje wizyta i jak długo trzeba na nią czekać. Nie zawsze prywatnie oznacza szybko – dla przykładu moja ginekolog od prowadzenia ciąży ma terminy zajęte na cztery tygodnie do przodu, a przyjmuje tylko prywatnie. Przeliczcie koszty roczne i porównajcie z cennikami popularnych ofert prywatnej opieki medycznej – dla przykładu tutaj.

Kiedy taka oferta nie będzie korzystna finansowo? Wtedy, gdy jesteśmy pewni swojego dobrego stanu zdrowia i rzadko chodzimy do specjalistów (np. raz na dwa lub trzy lata) lub gdy danego specjalistę mamy „pod ręką”. Są takie miejscowości, w których dobry ginekolog w miejscowej przychodni przyjmuje w miarę szybko i wtedy faktycznie nie ma sensu płacić dodatkowo.

Drugi czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę, to dostępność placówek. I tu uwaga – analizując oferty prywatnych ubezpieczycieli zwracajcie uwagę na to, które placówki ma gwarantowane w pakiecie, ponieważ na niektóre są limity lub tylko zniżki. Dostępność lekarzy w różnych częściach kraju będzie szczególnie istotna dla osób podróżujących – dla przykładu jeżeli w pracy ponad połowę czasu spędzamy w delegacjach, to chcemy mieć nieograniczony dostęp do lekarzy gdziekolwiek, a nie lawirować ciągle z kalendarzem w ręku.

Kolejną ważną kwestią jest dostępność lekarzy w weekendy i święta. To jest gorący temat szczególnie teraz, gdy nasi rządzący wprowadzili cudowną sieć szpitali, kończąc jednocześnie umowy z mniejszymi przychodniami. Tutaj posłużę się własnym podwórkiem – do końca 2017 roku mogliśmy w ramach weekendowej i świątecznej opieki medycznej przejść się do pediatry dwie ulice dalej, gdzie zwykle oczekiwanie trwało maks kwadrans. Teraz pozostaje nam tylko szpital dziecięcy, w którym zawsze jest długa kolejka oczekujących.

Z pediatrami ważne są także dostępy w godzinach popołudniowych i wieczornych. Cóż, dzieci chorują często i zawalanie dnia pracy, bo znowu katar, może bardzo mocno komplikować życie – i taki gabinet dostępny np. około 17:00 będzie na wagę złota.

Kolejna ważna kwestia, na którą zwykle zwracamy uwagę dopiero na etapie nacięcia się na kruczek w umowie, są limity na wizyty u specjalistów i badania. Niestety niektóre oferty mają dopisane drobnym drukiem, że pacjent może skorzystać z usług specjalistów maksymalnie kilka lub kilkanaście razy do roku. „Najlepsza” oferta, jaką było mi dane do tej pory analizować była następująca: miesięczny abonament wynosił 130 zł, co rocznie dawało 1560 zł. W tej kwocie pacjent mógł skorzystać z 3 (słownie: trzech) wizyt u specjalistów! Wizyty te pojedynczo kosztowałyby nie więcej, niż 200 zł (zerkałam w cenniki). Absurd? Raczej kabaret.

Jest jeszcze jeden kruczek w ofertach prywatnej opieki medycznej – skierowania do specjalistów. Bardzo często firmy szczycą się tym, że dają klientom szeroki dostęp do lekarzy, a gdzieś drobnym drukiem jest lista gabinetów, do których bez skierowania i tak się nie dostaniemy. W sumie musimy więc pójść do lekarza dwa razy – po skierowanie i do właściwego specjalisty. Lepiej wybrać taką opiekę, w której skierowania nie potrzeba, a wizyty są bez limitu.

No i na koniec jeszcze jedna kwestia – która być może powinna być na początku. Mówię tu o terminach oczekiwania na wizytę. Tutaj także warto się upewnić, jaki czas oczekiwania deklaruje ubezpieczyciel. Dla przykładu: Monż mój korzystając z prywatnej opieki medycznej, którą zapewnia mu pracodawca, na wizytę do neurologa musiał czekać prawie miesiąc. Tutaj na pewno bardzo korzystna będzie opcja zarezerwowania wizyty na dwa lub trzy dni później. Z doświadczenia wiem, że szczególnie okulista lub dermatolog/alergolog mogą być potrzebni „na wczoraj” i czekanie tygodniami jest absolutnie wykluczone.

Na koniec mogłabym napisać o szeregu korzyści i potrzeb, takich jak dbanie o zdrowie swoje i najbliższych, regularne badania, sezonowa profilaktyka i inne – myślę jednak, że sami najlepiej czujecie, czy temat jest Wam bliski i czy macie akurat teraz potrzebę skorzystania z jakiejś opcji pakietu prywatnej opieki medycznej. Jeśli będziecie ją mieć w przyszłości – zapraszam jeszcze raz do lektury. Być może wówczas powyższa analiza  będzie Wam pomocna.

Jeżeli rozglądacie się za jakąś propozycją dla siebie zapraszam tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mama Size