12:35

Jak wybrać mleko modyfikowane?

Przed każdym rodzicem, który staje w obliczu rezygnacji z karmienia naturalnego, szybko pojawia się konieczność wyboru mleka modyfikowanego. Ponieważ sami na początku byliśmy w temacie całkowicie zieleni, pokażę Wam czego się w trakcie ostatnich miesięcy nauczyliśmy. Postawię pytanie o kupno mieszanki jeszcze przed porodem, jaką markę mleka wybrać, jakie są rodzaje mieszanek i czy na preparaty dla niemowląt od pierwszych miesięcy obowiązują jakiekolwiek zniżki.Pierwszym pytaniem, jakie być może sobie zadacie będzie: czy kupować mieszankę jeszcze przed porodem. Nie ma tu jedynej dobrej odpowiedzi. Pamiętam, jak do tematu podeszły panie prowadzące zajęcia w szkole rodzenia. Położna ucząca nas technik karmienia piersią uznała, że absolutnie nie ma takiej potrzeby. Jeśli czytaliście wcześniejsze wpisy, to musicie widzieć, że to ta sama położna, która odradzała kupno laktatora i osobnego łóżka dla dziecka. Pani doktor, neonatolog, radziła kupić małą puszkę mleka, tak na wszelki wypadek. Powiedziała, że przy pierwszym dziecku (a przecież wszystkie byłyśmy w pierwszej ciąży) z karmieniem różnie bywa i aby uniknąć dodatkowego stresu warto mieć butelkę i małą porcję mieszkanki gotowe do użycia. Wy samodzielnie musicie ocenić czy powinniście kupować. Jeśli w każdej chwili możecie iść do sklepu, to pewnie nie będzie sensu. Jeśli natomiast macie utrudniony dostęp i w razie problemów z nakarmieniem dziecka nie będzie miał kto skoczyć po mleko, lepiej zaopatrzyć się wcześniej. Koszt nie jest duży, a spokój ducha w pierwszych dniach na wagę złota.

Co innego, gdy już w szpitalu macie problemy z karmieniem – wtedy moim zdaniem taka alarmowa puszka jest niezbędna. I tutaj koniecznie zajrzyjcie do tego materiału, w którym przeczytacie w jaki sposób przygotować się do karmienia MM.

Kolejna kwestia to wybór mleka. Tutaj sprawa jest prosta – jeśli dziecko zaczyna być dokarmiane w szpitalu, to placówka sama narzuci Wam markę mleka. U nas właśnie tak było – przed dokarmianiem małej butlą położna przyszła zapytać o alergie w rodzinie. Ponieważ takowe nie występują szpital zarządził mleko Enfamil i tego się trzymaliśmy. Na szczęście Izu dobrze je tolerowała i nie było konieczności ponownego wyboru.

Inaczej będzie jeśli wyboru dokonacie samodzielnie. Tutaj ja osobiście zalecam konsultacje z pediatrą – on najlepiej doradzi Wam jaki rodzaj mleka podawać maluchowi. Tym bardziej, że poza mieszankami dostępnymi na sklepowych półkach są takie, które kupicie tylko w aptece. Wybór jest dość duży i warto pochylić się nad nim przez chwilę, a nie kierować się wyłącznie czynnikiem zakupowym – np. promocją cenową. Owszem, cena mleka jest ważna, bo to stały wydatek i to dość spory, ale pieniądze nie mogą być przecież głównym wyznacznikiem tego, co będzie jadło Wasze dziecko.

Jest natomiast kilka rzeczy, o których powinniście wiedzieć. Pierwsza to grupy wiekowe, czyli cyferki na opakowaniach. Numer 1 oznacza mleko początkowe, czyli preparat przeznaczony dla dzieci do 6 miesiąca życia. Kolejne to już tzw. mleka następne: numer 2 jest dla maluchów od 6 do 12 miesięcy, 3 do dwóch lat itd. Ponadto mleka mogą mieć różne przeznaczenia – np. HA to mieszanka dla dzieci zagrożonych alergią, AR to mieszanka antyrefluksowa, z oznaczeniem antykolkowym dla dzieci z tą przypadłością oraz wzdęciami. Pamiętaj, że jeżeli Waszemu maluchowi cokolwiek dolega i podejrzewacie, że źle toleruje bieżącą mieszankę, koniecznie należy skonsultować się z pediatrą.

Ważna informacja – mleka początkowe dostępne w sklepach nie podlegają żadnym promocjom. Jest to związane z polityką ochrony karmienia piersią[1]
Ustawodawca najwyraźniej uznał, że jak kobiety będą musiały kupować droższe mleko, to zdecydują się na karmienie naturalne – bez refleksji nad tymi przypadkami, w których są trudności w karmieniu, mleko dokupić trzeba i nie ma zmiłuj. Z promocji sklepowych będziecie mogli skorzystać dopiero przy mlekach następnych, czyli wtedy, gdy często już rozszerzamy maluchowi dietę, a więc i zużycie mieszanki jest mniejsze. No, ale to zawsze coś, jak na opakowaniu można przyoszczędzić 20-30%.  

Osobną kategorią są mieszanki refundowane, na które receptę można dostać od lekarza pediatry. Ponieważ jest to dłuższy temat, a w jego centrum stoją dziecięce dolegliwości i często długotrwała diagnostyka, przejdę do tego w osobnym artykule.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mama Size