13:30

Jak wprowadzić mleko następne?

Jeśli karmimy dziecko mlekiem modyfikowanym już po kilku miesiącach czeka nas zmiana na kolejny poziom mieszanki. Niby proste, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, aby nie przysporzyć dziecku niepotrzebnych rewelacji żołądkowych. Szkoły są dwie i za chwilę omówię, czym się różnią. Zapraszam!Pierwsza metoda polega na stopniowym wprowadzaniu pełnych porcji raz na dobę. Dla przykładu: jeżeli maluch wypija 6 porcji mleka dziennie, to na początek podajesz mu jedną z mleka następnego i pięć z dotychczasowego – i tak przez kilka dni. Jeśli dziecko czuje się dobrze, nie ma biegunek, nie ulewa i nie pręży się, możesz podawać dwie porcje dziennie nowego mleka i cztery starego, znowu przez kilka dni. Potem podajemy po trzy porcje nowego i trzy starego. I tą metodą stopniowo przechodzicie na następny poziom mieszanki.

U nas powyższa metoda się nie sprawdziła. Izu źle się czuła po pełnej porcji mleka następnego, wszystko wskazywało na to, że boli ją brzuch, miała do tego luźniejsze kupy. Dlatego spróbowaliśmy metody drugiej – o wiele łagodniejszej.

W tym przypadku zmiana polega na stopniowym dodawaniu miarek mieszanki nowego mleka do starego. Zakładając, że dziecko na porcję wody ma wsypywane siedem miarek mieszanki, jedną zamieniamy na mleko następne – czyli wsypujemy sześć miarek dotychczasowego proszku i jedną nowego. Tak przygotowujemy porcje przez kilka dni. Jeśli nic się nie dzieje zwiększamy proporcje – czyli sypiemy pięć miarek starego i dwie nowego – znowu przez określoną liczbę dni. I tak aż do całkowitej zamiany siedmiu miarek dotychczasowej mieszanki na nową.

Ważne, aby przy zmianie mleka ustanowić konkretną liczbę dni i się jej trzymać. Jeśli na przykład założymy, że zmiany wprowadzamy przez trzy dni, to trzymajmy się tych odstępów aż do końca. Może się bowiem zdarzyć, że przy dalszych przyspieszeniach rozregulujemy układ trawienny dziecka i trzeba będzie proces zaczynać od początku.

Eksperci wskazują także na to, aby nie zmieniać rodzaju mieszanki przy przechodzeniu na mleko następne. Jeśli dziecko dobrze toleruje dotychczasowy rodzaj, to po co eksperymentować? Jeśli z jakichś powodów konieczna jest zmiana, to lepiej zmiany wprowadzać stopniowo – albo najpierw zmieniamy mieszankę, a potem stopień zaawansowania mleka, albo na odwrót.Ważne – przy jakichkolwiek zmianach w karmieniu dobrze skonsultować się z lekarzem. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrze, koniecznie udaj się do pediatry.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mama Size