14:54

Jak przygotować się do karmienia MM po wyjściu ze szpitala?

Dzisiaj kilka praktycznych wskazówek dla tych z Was, które albo szykują się właśnie do porodu, albo wychodzą ze szpitala dokarmiając swojego malucha MM. Jeśli czujesz, że nie do końca wiesz, jak poradzić sobie w tej sytuacji – przeczytaj koniecznie!Pisałam już kiedyś w jednym z artykułów o tym, jak wyglądał nasz powrót do domu ze szpitala. No tak szczerze, to się nie przygotowaliśmy. Zaledwie przekroczyliśmy próg młoda zaczęła kwilić z głodu – i się zaczęło. Okazało się, że nie wiedzieliśmy dokładnie, jak przygotować mieszankę. Na początek trzeba było ugotować wodę i ją schłodzić. Całość trwała co najmniej kwadrans – a noworodek robił się coraz głodniejszy. Z nerwów Monż przypalił rękawicę kuchenną, a pech chciał, że spadły na niego drzwiczki kuchenne. Ja w pokoju obok zestresowana jak nie wiem co próbowałam uciszyć coraz głośniej krzyczące dziecko. Koszmar. Dlatego warto wcześniej przygotować się do powrotu do domu – a ja powiem Ci, jak to zrobić.

Po 1 – jeszcze w czasie pobytu w szpitalu zaopatrzcie się w co najmniej dwie butelki różnych firm. To ważne, bo jak dziecku nie będzie odpowiadał któryś model będziecie mieli zapas. Poproś kogoś z domowników, żeby butelkę najpierw wygotował maksymalnie przez 5 minut we wrzątku (zgodnie z instrukcją), a potem odłożył w jakieś czyste i w miarę sterylne miejsce – tak, aby gotowe butelki czekały na Wasz powrót.

Jeśli będziecie mieć problem z wyborem butelki – tak, wiem, jest ich dużo i na początku nie wiadomo, co wybrać – weź jeden ze smoczków, którymi karmisz dziecko w szpitalu. Smoczki szpitalne są jednorazowe i po każdym karmieniu je wyrzucasz – nie będzie więc problemu, aby jeden po prostu sobie umyć i wziąć do porównania. Dla mnie smoczek szpitalny na początku był wzorcowy.

Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na fachową pomoc w sklepach z artykułami dla dzieci. Zapewne w trakcie Waszego pobytu w szpitalu po butelkę wyślesz partnera – niech po prostu zapyta obsługę o butelkę od pierwszych dni życia. Koniecznie antykolkową, ale obecnie większość na rynku taka jest.

Ciekawostka: pomimo różnic w wyglądzie smoczków większość producentów deklaruje, że to ich smoczek najlepiej imituje sutek i w razie czego łatwo jest wrócić do karmienia piersią. Koniec końców i tak pewnie Wasze dziecko wybierze sobie butelkę, która dla niego będzie najwygodniejsza.

Po 2 – ugotujcie wodę potrzebną do przygotowania mieszanki. O tym, że wodę należy gotować co najmniej 5 minut pisałam tutaj. Poproś kogoś z domowników, żeby przygotował kilka porcji wody niedługo przed tym, jak przyjedziecie z maluchem do domu. Ważne, aby woda była schłodzona i gotowa do użycia – tzn. aby można ją było zaledwie trochę podgrzać i rozpuścić mieszankę.

Po 3 – kupcie mleko takie, jakiego używałaś w szpitalu. To ważne, aby maluch dostał coś, co już zna. Jeśli natomiast okaże się, że z jakichś powodów musisz zmienić mleko modyfikowane – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Po 4 – dokładnie zapoznajcie się z instrukcją przygotowania mieszanki. Pamiętajcie, że należy ściśle przestrzegać proporcji. Co do wielkości posiłków, to ustalcie je z położną lub lekarzem.

I najważniejsze – zachowajcie spokój! Pierwsze karmienia pierwszego dziecka bywają stresujące, ale szybko się wprawicie i będzie dobrze.

Jeśli chcecie uniknąć podstawowych błędów w karmieniu – koniecznie zajrzyjcie tutaj.


Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mama Size