13:22

A jak Wy świętujecie Dzień Ojca?

Dziś świętuje połowa rodziców w Polsce. Ta teoretycznie brzydsza 😉 23 czerwca przypada Dzień Ojca, który w dziwny sposób jest obchodzony dużo słabiej, niż przypadający miesiąc wcześniej Dzień Matki. W patriarchalnym społeczeństwie wygląda to na paradoks. Bo czyż rola ojca, w tradycyjnym ujęciu (a ono nadal dominuje w naszym kraju) opiekuna i żywiciela rodziny, nie powinna być mocniej zaznaczona w rodzinnym kalendarzu?Przez wiele lat ojcowie w życiu rodzinnym spychani byli (lub spychali się sami) na margines. Zajmując się głównie pracą, opiekę nad dziećmi pozostawili partnerkom. Dziś wiele dyskutuje się o idealnej Matce Polce, nie istnieje zaś pojęcie idealnego Ojca Polaka – co najwyżej Ojca Dyrektora, ale on nie kwalifikuje się do tematu [dygresja aż się cisnęła, wybaczcie]. O ile bez problemu mogę wymienić zestaw cech Matki Polki, tak już z charakterystyką ojcowską mam nieco większy problem. To się ma zresztą do wszystkich świąt. 

Mocno celebrowane są Dni Kobiet, wspomniany Dzień Matki czy Dzień Babci, natomiast nieco po macoszemu traktujemy Dzień Chłopaka/Mężczyzny, Dzień Dziadka (na szczęście jest zaraz po Dniu Babci) czy omawiany Dzień Ojca. Tak, jakby kobiety zasługiwały na większe peany i celebracje. A to nieprawda.

W obecnych czasach, w których role w rodzinie mocno się przesuwają i coraz częściej ojcowie uczestniczą tak samo w opiece nad dziećmi już od pierwszych dni, jak matki, należy im się takie samo uznanie, jak kobietom. Skoro tak często podnosimy argument, że przecież facet też ma ręce, którymi może zmienić pieluchę/wykąpać malucha/nakarmić butelką, to czemuż nie miałby mieć takiego samego serca do kochania? Jak równouprawnienie, to równouprawnienie.


Warto więc od początku uczyć dzieci równego szacunku i uczuć do obojga rodziców. Skoro więc ja zostałam uczczona na mój pierwszy Dzień Matki, dlaczego mój mąż nie ma być uczczony na Dzień Ojca? I póki będę miała na to wpływ, będzie doceniany jako rodzic jeszcze długo. Dziś dostał od pulchnej łapki swój pierwszy zestaw literatury ojcowskiej.

vader i córeczka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mama Size