14:15

Jak przygotować mleko modyfikowane - manufaktura krok po kroku

Mało który rodzić z góry zakłada, że będzie karmił dziecko mlekiem modyfikowanym. Plany planami, a rzeczywistość swoje. Nawet jeśli zakładasz, że butelka będzie Ci służyć tylko do podawaniu herbatki koperkowej – na wszelki wypadek przeczytaj ten tekst.Przygotowanie mleka modyfikowanego jest proste, aczkolwiek trzeba się do niego odpowiednio przygotować. My się nie przygotowaliśmy. Jak dziś pamiętam efekty: ja z ryczącym coraz głośniej dzieckiem na rękach, a w kuchni mąż miotający się między garnkami, przypalający łapki kuchenne i umykający przed świeżo wypadającymi drzwiczkami od szafki. W końcu po kilkunastu minutach udało się przygotować pierwszy posiłek dla młodej – ale jakim kosztem!

Abyście nie musieli testować cierpliwości Waszego dziecka, poniżej przedstawiam dwie instrukcje krok po kroku. Pierwsza zakłada wykorzystanie wyłącznie domowych narzędzi, druga pokazuje ścieżkę z zastosowaniem specjalnych urządzeń wspomagających cały proces.

Instrukcja 1:
Krok 1: ugotuj wodę przez co najmniej 5 minut. O tym, dlaczego wodę należy gotować akurat tyle czasu i czy faktycznie jest to konieczne, pisałam tutaj. Po ugotowaniu wody należy ją ostudzić do temperatury pokojowej. Wody możesz ugotować na kilka porcji – nie powinna stać wiele godzin, ale dziecko je przecież na początku dość często, więc dość szybko będziecie mieli zapotrzebowanie na kolejne porcje.

Krok 2: wysterylizuj butelkę. Jeśli używasz jej pierwszy raz należy ją wygotować maksymalnie przez 5 minut. Czas ten nie powinien się wydłużyć, ponieważ wtedy na butelce pozostanie biały osad, dość trudny do usunięcia. Jeśli butelka była używana już wcześniej wystarczy przelać ją wrzątkiem. My gotowaliśmy niecały litr wody w czajniku elektrycznym, butelkę wraz ze smoczkiem i nakrętkami umieszczaliśmy w durszlaku i całość przelewaliśmy świeżo zagotowaną wodą.

Krok 3: odmierz określoną ilość wody i wlej ją do butelki. Jeśli woda jest zbyt gorąca – należy ją schłodzić, jeśli za zimna – podgrzać. Do obu czynności świetnie nadaje się kąpiel wodna: do naczynia wlej ciepłą lub zimną wodę (poziom mniej więcej taki, jak stan wody w butelce) i wstaw do niej butelkę. Minus tego rozwiązania jest taki, że w skrajnych przypadkach jest dość czasochłonny. Mi zdarzyło się już wystawiać butelkę z gorącą wodą na zamrożony parapet.

Krok 4: odmierz ilość mleka i wsyp do butelki. Pamiętaj tylko, aby nie dopuścić do zamoczenia mieszanki. Twoje ręce muszą być bezwzględnie suche. Całość napoju zamieszaj zgodnie z instrukcją z opakowania.

Gotowe!

Instrukcja 2:

Do tej instrukcji potrzebny jest podgrzewacz do butelek oraz sterylizator.
Większość czynności wykonujesz przed karmieniem. Gotujesz wodę przez co najmniej 5 minut, sterylizujesz butelki między porami posiłków. Później możesz odmierzyć dawkę wody i wstawić ją do podgrzewacza do butelek – jeśli potrzebujesz dłuższego utrzymywania temperatury możesz skorzystać z termoopakowania.
Gdy dziecko domaga się jedzenia wyjmujesz butelkę z termoopakowania lub podgrzewacza, następnie odmierzoną ilość mleka wsypujesz do butelki i mieszasz.

I gotowe!


Jeśli będziesz karmić butelką – przemyśl zakup sterylizatora oraz podgrzewacza. Naprawdę mocno ograniczają czas przygotowywania posiłków. Owszem, jest to dodatkowy koszt, ale z perspektywy czasu mogę potwierdzić, że warto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mama Size