12:39

Pedicure u niemowląt

Chciałabym podzielić się Wami czymś, o czym nie miałam pojęcia, a co prawie doprowadziło nas z małą na pogotowie – rzecz teoretycznie błaha, a więc pielęgnacja paznokci. 

paznokcie u niemowląt, wrastające paznokcie u niemowląt


Na temat przycinania paznokci u rąk i nóg wiedzieliśmy tyle, że jak tylko urosną i się utwardzą należy je przycinać lub ewentualnie piłować. Wiemy więc, że:
- paznokcie u rąk przycinamy dopiero jak lekko utwardzi się płytka – należy to robić, aby dziecko nie podrapało się, robiąc sobie krzywdę; paznokcie u rąk obcinamy na półokrągło
- paznokcie u stóp przycinamy na prosto – jak tylko urosną

Nikt natomiast nie powiedział w jaki sposób pielęgnować paznokcie u stóp zanim urosną. A tu może pojawić się problem taki, jak u nas.

Kilka dni temu zauważyliśmy, że duży palec u nogi naszej córki lekko spuchł i jest zaczerwieniony. Paznokieć natomiast wyraźnie zaczął wrastać w palec, co zdziwiło nas o tyle, że wcześniej nie było czego obcinać. Jak najszybciej pojechaliśmy do całodobowej przychodni, w której pani doktor od ręki przeszkoliła nas w temacie tego typu uciążliwości.

Okazuje się więc, że o ile paznokcie u rąk urosną raczej bez problemów, tak u nóg bardzo często płytka jest poniżej skóry i siłą rzeczy paznokieć z czasem wrasta w skórę, tworząc problematyczną ranę. Aby temu zapobiec należy u noworodka przeprowadzać masaże paznokci i końcówek palców, spłaszczając zwały skóry i przygotowując je na pełne uformowanie się płytki.

Jak wykonać taki masaż? Bardzo prosto. Kładziemy swój palec (najlepiej kciuk) na płytce paznokcia dziecka i lekko przesuwamy go do góry, w kierunku końcówki palca. Jeśli u końca paznokcia skóra jest powyżej płytki należy ją lekko spłaszczać tak, aby rosnący paznokieć nie wrastał w fałdę.


Z informacji pozyskanych w przychodni wiem, że problem wrastania paznokci u niemowląt jest dość częsty. Jeśli zauważycie coś takiego u Waszych malców i pacel będzie wyglądał na spuchnięty i podrażniony, skierujcie się do lekarza. Nie od razu musi się to skończyć skomplikowanymi zabiegami. My dostaliśmy maść z antybiotykiem, która póki co działa i nie wygląda na to, aby dodatkowe wizyty w przychodni były konieczne :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2017 Mama Size